הרעלות בחיות מחמד

לפני זמן לא רב הגיעה למרפאה לקוחה ותיקה ובידיה החתולה האהובה שלה במצב של חוסר הכרה ועוויתות. תשאול קצר העלה את הסיבה לסימנים הקשים – הבעלים, שלא בכוונה כמובן, טעתה ושמה לחתולה תכשיר נגד קרציות המיועד לכלבים בלבד. התופעות החלו זמן לא רב לאחר מכן ומהר מאד מצב החתולה הפך קריטי. החתולה טופלה בטיפול חירום ולאט לאט התאוששה. מקרה זה אינו הראשון ולצערנו לא תמיד הם מסתיימים בכי טוב.

חיות המחמד שלנו עלולות להיחשף לרעלים שונים. על מנת להימנע מהרעלות צריך קודם כל לדעת מה הם גורמי ההרעלה הנפוצים:

תכשירים למניעת קרציות ופרעושים

חלק מהתכשירים מיועדים לכלבים בלבד ואין להשתמש בהם בחתולים. חתולים הם בעל חיים שונה ובעל רגישויות שונות מאלו של כלבים. חומרים מסוימים אשר אינם בעייתיים בכלבים יגרמו להרעלה קשה ואף מוות בחתולים. ובאופן כללי – שימו לב תמיד להתוויה של כל תכשיר או תרופה.

קוטלי חרקים / "רעל עכברים" (קוטלי מכרסמים) / קוטלי עשבים

אנו משתמשים בחומרים שונים ומשונים להדברת מזיקים למיניהם, אך חשוב לזכור כי מרבית החומרים רעילים גם לחיות המחמד שלנו. לכן יש להתייעץ תמיד עם מדביר מוסמך ולברר את מהות החומר בו משתמשים ואת כללי הבטיחות אותם יש לנקוט בעת ולאחר פיזור החומר. ואל תשכחו – אתם יכולים להיות אחראים רק למה שקורה בבית או בחצר הפרטית שלכם. בחוץ יכולים להיות פזורים רעלים שונים ללא ידיעתנו ולכן חשוב להימנע משוטטות חופשית של הכלב ולהקפיד על טיולים בהשגחת הבעלים.

תרופות

לא פעם אנו נתקלים בבעלים מודאגים שהחליטו לתת לחתול שלהם אקמול מכיוון ש"הוא לא הרגיש טוב". התוצאה היא הרעלה!!! חלק מהתרופות שאנחנו משתמשים בהם בלי לחשוב פעמיים הם בפירוש רעל עבור חתולים וכלבים. מרבית משכחי הכאבים שייכים לקבוצת תרופות הרעילה לחיות מחמד. לכן, כמו עם ילדים קטנים, הקפידו להרחיק תרופות מכל סוג מהישג ידם (ופיהם) של חיות המחמד שלכם, ולעולם אל תתנו תרופה מבלי להתייעץ קודם עם וטרינר.

מזונות שונים

מרכיבי מזון מסוימים יכולים להזיק לכלבים וחתולים כגון בצל, שום, ענבים וצימוקים, אגוזים מסוימים, שוקולד. כל אלו יכולים לגרום להרעלות שונות ויש להימנע מהם. ישנם הרבה מזונות אותם ניתן לתת בבטחה לבע"ח שלנו כפינוק. אם אינכם יודעים אם ניתן או לא ניתן לתת מזון מסוים, תמיד עדיף להתייעץ עם וטרינר.