לפני מספר ימים קיבלנו טלפון בחצות הלילה מלקוחה שסיפרה כי "מיצי" החתולה שלה נגסה בחוט החשמל של הטלוויזיה וכעת שוכבת על הרצפה רועדת ועם קשיי נשימה. הסברנו לה שמיצי התחשמלה וכי עליה להביא אותה למרפאה בהקדם האפשרי.

התחשמלות של חיות המחמד הינה מאורע נדיר למדי וקורית בעיקר כתוצאה מ"נשנוש" חוטי חשמל ע"י בעלי חיים.לכן גם היא בד"כ נצפית בבעלי חיים צעירים או סקרניים (יותר בכלבים מחתולים).

אילו סימנים אראה בבעל החיים שהתחשמל?

הפגיעה בבעל החיים יכולה להיות פגיעת חום או פגיעה בהולכה החשמלית בגוף.
אחת התוצאות ההרסניות של התחשמלות היא בצקת ריאות, שככל הנראה נגרמת כתוצאה מהפרעה בבקרה העצבית המרכזית שכתוצאה ממנה יש עלייה בלחץ הדם הריאתי ודליפת נוזלים לריאות. הדבר מפריע לתפקוד הריאתי התקין ולכן לסימנים קליניים חמורים.

תוכלו לראות:

  • כוויות: במיוחד בחניכיים, חך או לשון (מאחר וכאמור בד"כ נובע מנגיסת חוט חשמל)
  • שיער או זיפים חרוכים
  • קשיי נשימה אקוטיים, שיעול, נשימה מהירה, קושי לנשום בשכיבה או ישיבה, ריריות כחולות
  • רעידות שרירים
  • לבסוף: התמוטטות

מה עליי לעשות?

בשלב ראשון יש להרחיק את בעל החיים ממקור החשמל – כבו את אספקת החשמל לחדר והזיזו את בעל החיים מהחוט. היזהרו לא להתחשמל בעצמכם.. מאחר ומדובר במקרה חירום, יש להביא את בעל החיים לווטרינר במהירות האפשרית.

אצל הווטרינר..

הווטרינר יערוך בדיקה גופנית של בעל החיים בעזרתה יוכל להעריך את מצב בעל החיים, להבחין בסימנים הנזכרים לעיל ולשלול גורמים אחרים למצב. בהתאם למצב בעל החיים, הווטרינר ירצה לעתים לתת נוזלים לווריד (במקרי שוק), תרופות להורדת בצקת הריאות אם קיימת (כמו פוסיד) ולטפל בהפרעות לבביות. לאחר ייצוב בעל החיים, הווטרינר יטפל בכוויות בחלל הפה או בעור ויספק תמיכה תזונתית במקרה ובעל החיים לא יכול לאכול.

מה הצפי להחלמה (=פרוגנוזה) של בעל החיים שלי?

הצפי תלוי בתגובתיות בעל החיים לטיפול. בצקת ריאות הנגרמת מהתחשמלות הינה מצב מסכן חיים והחלמה ממנה יכולה לארוך בין 3 ל-5 ימים. באם בעל החיים שורד את 24 השעות הראשונות, הפרוגנוזה משתפרת.

כיצד ניתן למנוע התחשמלות של חיות המחמד?

חשבו על בעלי החיים כעל ילדים, אל תתנו להם להסתובב ליד חוטי חשמל חשופים וכסו שקעי חשמל. אם קיימים חוטי חשמל קרועים בבית, יש להפטר מהם.