סירוס הנו מונח המתייחס לניתוח בו מסירים את אשכיו של הכלב.

הניתוח מבוצע בראש ובראשונה כדי למנוע בעיות בריאותיות בעתיד. הסירוס מונע מחלות בלוטת הערמונית (פרוסטטה), גידולים באזור הזנב ופי הטבעת, הרניה פרינאלית וכמובן גידולים סרטניים באשכים עצמם.

הניתוח יבוצע גם כאשר מעונינים לצמצם התנהגות מינית על הבעיות הכרוכות בה, או כאשר רוצים לבטל את יכולת ההתרבות של הכלב.
למרות שסירוס אינו תחליף לאילוף, הניתוח עשוי לפתור בעיות התנהגות מסוימות, כמו בריחת הכלב מהבית, או תוקפנות בין כלבים. חשוב לציין כי לא כל הכלבים יגיבו באותו אופן. ההצלחה במובן זה, תלויה בכך שההתנהגויות המיניות לא הפכו לטבע שני. ומבחינה זו מומלץ לנתח מוקדם ככל האפשר (כבר בגיל שנה).

התהליך הניתוחי

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית, וכולל הסרת אשכים דרך חתך קטן בשיפולי הגוף. ההתאוששות מההרדמה וההחלמה מהניתוח בד"כ מהירים, ולכן השהות במרפאה לרוב מוגבלת לכמה שעות. הטיפול בבית לאחר הניתוח מינימלי, ומפורט בהמשך. בד"כ אין צורך בטיפול אנטיביוטי נלווה.

הטיפול בבית

יש לשים לב לחתך מידי יום, ולדווח למרפאה על כל בעיה.
אין לרחוץ את הכלב במשך 10 ימים.
חשוב למנוע מהכלב ללקק את החתך. אם הומלץ על קולר אליזבתני, אין להסיר אותו מהכלב כלל (גם לא בלילה), למעט בזמן הארוחה (אם הוא לא מצליח לאכול איתו).
יש להגיע לביקורת למחרת הניתוח
יש להגיע להסרת תפרים במרפאה כעבור 10 ימים.
יש לזכור כי למשך 24 שע' לאחר הניתוח, כלבך עלול להיות ללא תאבון, חלש ומדוכא, בתגובה להרדמה הכללית. כמו כן, תופעת לוואי שכיחה לחומרי הרדמה הינה הקאה.

יש ליצור קשר עם המרפאה (ניתן גם לפנות למספר חירום 052-2562625) אם מופיע אחד מהבאים:

  1. אם הכלב פגע בשלמות התפרים.
  2. אם הכלב נמנע לאכול או מדוכא מעבר ל- 48 שעות לאחר הניתוח.