קדחת קרצית EHRLICHIA CANIS

מה היא קדחת קרצית ומהיכן היא באה?

קדחת הקרצית נגרמת על ידי חיידק שמגיע מקרציות. בארץ נפוצה קרצית הכלב החומה שניזונה מדם הכלב, אולם עלולה גם לעלות על בני אדם. הנגיעות בקרציות עולה בחודשי הקיץ עקב תנאי מזג האוויר (אולם בארץ עקב מזג אוויר חם יחסית נמצאת גם בחורף).

833
הסכנה העיקרית בקרציות היא האפשרות להעברת גורמי מחלה שונים לכלב ולאדם בעת ארוחת הדם. הקרצית עלולה להדביק את הכלב בקדחת קרצית (חיידק הארליכיה), מחלה קשה מאוד שיכולה להתבטא בחום, חולשה, חוסר תיאבון, פגיעה בקרישת הדם (טסיות) ולכן דימומים, אנמיה, וסימנים נוספים.
המחלה עלולה לגרום למצב בו מערכת החיסון פועלת כנגד הגוף עצמו (אוטואימונית), כך שהגוף בעצם תוקף את עצמו, ולכן הטיפול קשה מאוד ומתבסס על דיכוי מערכת החיסון במטרה לנסות ולהקטין את הנזק, אבל ברור שלדיכוי מערכת החיסון בכלל ובעת מחלה בפרט יש חסרונות עצומים שעלולים להסתיים במוות.

אבחון:

בשלב הראשון האבחון מסתמך על היסטוריה מתאימה, סימנים קליניים ובדיקת דם שמראה רמה נמוכה של טסיות (ראה בדיקת דם לדוגמא), לעיתים אפילו ניתן לראות את הטפיל במשטח דם.

943

944
בדיקות נוספות לאישוש האבחנה: ניתן לשלוח בדיקת PCR למציאת הטפיל בדם שזו הבדיקה הטובה והאמינה ביותר הקיימת היום לאבחון (לתשובת בדיקה חיובית לחץ כאן), או בדיקת נוגדנים לטפיל.

לבדיקת הנוגדנים קיימות 2 בעיות:
האחת שאם הכלב עוד לא ייצר נוגדים כנגד הטפיל התשובה תיהיה שלילית (ושגויה כמובן)
והשניה במידה והכלב נחשף בעבר אולם כרגע לא חולה במחלה ישנם נוגדנים ישנים בדם שעלולים לתת תשובה חיובית (ושוב שגויה).

הטיפול:

טיפול תרופתי לפה של אנטיביוטיקה (דוקסילין) + ניתן לתת זריקה של חומר נוסף (אימידוקרב) כנגד החיידק שגורם את הקדחת, לרוב לאחר יומיים של טיפול הכלב מרגיש טוב יותר וחוזר לאכול. לאחר 3 שבועות של טיפול יש לשלוח שוב דם למעבדה ע"מ לוודא שספירת הטסיות תקינה, ומומלץ לשלוח גם בדיקת PCR חוזרת.

במידה ויש גם פגיעה של מערכת החיסון יש להוסיף לטיפול חומרים שמדכאים את מערכת החיסון (לרוב סטרואידים).

אז מה עושים ואיך מתגוננים?

הדרך הטובה ביותר היא כמובן מניעה – טיפול בקולר נגד קרציות בשילוב עם אמפולות נגד קרציות ופרעושים פעם בחודש אמורים לעשות את העבודה ולמנוע הימצאות קרציות על הכלב.

945

946
במידה והכלב כבר נחשף למחלה יש לתת טיפול אנטיביוטי לתקופה ארוכה ולהפסיק אותו רק לאחר תשובת מעבדה שהכלב התגבר על המחלה.

במידה ואחד מבני הבית מפתח סימני קדחת יש לזכור שהקרצית עלולה לעבור גם לבני אדם ולגרום למחלה דומה ויש כמובן לפנות לטיפול רפואי. חשוב לציין שבארץ מאושפזים כל שנה כארבעת אלפים אנשים עקב קדחת קרצית.