שעלת מכלאות – kennel cough

שעלת או בשמה האחר שעלת מכלאות kennel cough היא מחלה הנגרמת ע"י שילוב של חיידק (בורדוטלה ברונכוספטיקה) ו-2 ווירוסים (פרהאינפלואנזה וירוס ואדנווירוס)שתוקפים את מערכת הנשימה העליונה של הכלב.
הוירוסים פוגעים ברירית שמצפה את קנה הנשימה והסימפונות גורמים לגירוי המעורר שיעול בדרך כלל יבש . החיידק בורדוטלה ברונכוספטיקה מנצל את הפגיעה ברירית ומתיישב עליה. במקרים קשים המחלה יכולה להחמיר ולהתפתח לדלקת ריאות קשה.

ההדבקה מתרחשת בעיקר ע"י רוק שמתפזר מפיותיהם של כלבים בעיקר בזמן שהם נובחים או משתעלים, ולכן מתפשטת בקלות בפנסיונים ומכלאות (מכאן קיבלה את שמה).

סימפטומים

לעיתים הסימפטום היחיד הינו השיעול עצמו, השיעול בא בהתקפות ויכול להמשך עד שלושה שבועות, לפעמים הוא מלווה בהתכווצות של שרירי הבטן ונראה כאילו הכלב רוצה להקיא. סימנים נוספים לכך שהכלב חולה הם מצב רוח ירוד, איבוד התיאבון וחום.

המחלה יכולה להתפתח גם לדלקת ריאות, ולכן רצוי להגיע לבדיקת ווטרינר כשמתעורר החשד.

טיפול

לרוב המחלה עוברת לבד ללא טיפול תוך שבועיים, אך ניתן לטפל בחיידק בטיפול אנטיביוטי למשך של מספר ימים וטיפול בשיעול בעזרת חומרים מפחיתי שיעול. במהלך תהליך ההחלמה רצוי להשאיר את הכלב בבית ולתת לו כמה שיותר זמן מנוחה, בנוסף רצוי להמעיט במפגשים עם כלבים אחרים, וכמובן שישנו צורך בביקורת אצל הווטרינר.

מניעה

במידה והכנסת הכלב למכלאה או לפנסיון מתוכננת מראש ניתן לבצע חיסון מונע. החיסון ניתן בשאיפה דרך האף כשבועיים לפני הכניסה לפנסיון או למכלאה. ורצוי לברר עם בעלי הפנסיון האם הייתה לאחרונה שעלת מכלאות במקום.

סרטון המדגים כלב עם סימני שעלת: